Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Botanický název:
Juglans regia
Čeleď:
ořešákovité
Popis:

Ořešák královský (Ořešák vlašský) je mohutný listnatý strom. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti metrů s vysokou a rozložitou korunou. Má světlezelené členité listy s ostrou vůní. Plodem jsou vlašské ořechy. Ořešák královský začíná plodit ve věku 8 až 10 let a dožívá se až 100 let.

Pěstování:

Ořešák královský (Ořešák vlašský) vyžaduje snlunečné stanoviště a dobře propustnou, spíše vápenitou půdu. Množí se semeny, které je možné vysévat ihned po sklizni, tj. na podzim. Je lépe vysadit alespoň tři stromy, které se budou vzájemně opylovat. Nemusí být blízko sebe, takže z nich můžete udělat třeba vertikální pilíře v rozích rozlehlejší zahrady. Potřebují ale v každém případě plné slunce, protože jejich doba dozrávání je dlouhá, vykvétají brzy na jaře a dozrávají až v druhé polovině září.

Zajímavosti:

Původem ye Středomoří. Listy a zelené oplodí ořešáků obsahují látky působící proti bakteriím a houbám. Sušená droga je používaná k přípravě čajů podporujících trávení. Dokonce i u nás oblíbený doma vyráběný ořechový likér má údajně při střídmém požívání dobrý vliv na zažívací trakt. Tinktura z čerstvých listů pak pomáhá velmi dobře při hojení drobných poranění. Barvivo z listů a oplodí se často používá v krémech na opalování, protože látky v něm obsažené reagují s pokožkou tak, že se zbarvuje dožluta až dohněda. Ostrá vůně ořechových listů odpuzuje komáry i jiný hmyz – v zahradě tak strom funguje vlastně i jako repelent.

Foto:
Magazín Zahrada

Komentáře ke článku

22. 01. 2016 Reagovat
henriet: nemáte na obrázku náhodou pekanový orech, namiesto vlašského???

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha